Nükleer Sektör Haberleri
14.03.2018

Türkiye’nin ilk genç nükleercileri Akkuyu NGS’de çalışmak için teklif aldılar

 

 

Obninsk Nükleer Enerji Enstitüsü Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü MEPhI’de “Nükleer santraller, tasarım, işletme ve mühendislik” uzmanlık dalında eğitimlerini tamamlayan Türkiye’den gelen ilk öğrenciler 12 Mart’ta Rusya Federasyonu’nun Obninsk şehrinde diplomalarını aldılar.

 

14 Mart tarihinde Rusatom Energy International (REIN) şirketinin Moskova Ofisinde (REIN, Projenin geliştiricisi ve Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin çoğunluk hissedarıdır) mezunların gelecekteki işverenleri ile ilk görüşmeleri gerçekleşmiştir.   

 

Genç nükleerciler; REIN Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, REIN Genel Müdür Yardımcısı Anton Dedusenko, Akkuyu Nükleer AŞ Yönetici Direktörü Konstantin Ryzhak ve Akkuyu Nükleer AŞ İnşan Kaynakları Direktörü Marina Karaseva ile bir araya geldi.

 

Görüşme öncesinde, Akkuyu Nükleer AŞ İnsan Kaynakları Direktörlüğü yöneticileri, her mezunun 6,5 senelik performansları ile diploma tezlerinin konularını incelemiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde mesleki hayatlarına yeni adım atan genç Türk nükleer uzmanlarına Akkuyu Nükleer AŞ’den resmi bir iş teklifi yapılmıştır.     

 

Mezunların Şirket yönetimi ile görüşmeleri bir iş kahvaltısı formatında gerçekleşti. Anastasia Zoteeva, diploma tezlerinin başarılı savunmaları ve dünyanın en iyi 100 uluslararası teknik üniversitesi arasında yerini alan MEPhI’den mezuniyetleri vesilesiyle genç uzmanları tebrik etti. Zoteeva, şöyle konuştu: “Sizler, Rusya’daki nükleer enerji yükseköğretim kurumu diplomasına sahip ilk Türk öğrencilerisiniz. Türkiye’de ilk nükleer güç santral inşaatı başta olmak üzere, Türkiye için uzmanların yetiştirilmesi Rosatom Devlet Kuruluşu tarafından yürütülen büyük bir projenin önemli parçasıdır. Nükleer alanda gelişmiş Rus teknolojileri alanında edindiğiniz zengin bilgileri iş hayatınıza aktaracaksınız. Mesleki kariyerinizde ilerlemenize imkân tanıyan kapılar sizin önünüzde açılacaktır.”           

 

Anton Dedusenko, nükleer alanda eğitimin asla bitmeyecek bir süreç olduğuna dikkati çekerek, “Üniversite eğitimi, meslek hayatınız yolundaki ilk aşamadır. Diploma, süratle gelişen ileri teknoloji sektörüne bir giriş biletidir. Nükleer alanda isimlerini duyurmuş uzmanlar arasında yer alabilmek için ise mesleki seviyenizi sürekli yükseltmeniz gerekmektedir. Rosatom bünyesinde sektördeki uzmanlar için birçok eğitim programı geliştirilmiştir. Uluslararası standart, kurumsal kültür gibi alanlar olmak üzere toplam 180’i aşkın eğitim programı bulunmaktadır. Bu programlara da katılmanızı tavsiye ediyorum” dedi.    

 

Akkuyu Nükleer AŞ Yönetici Direktörü Konstantin Ryzhak, “Ofisteki iş yerleriniz hazırdır. Şirketimizin dostane çalışma ortamı sizleri bekliyor. Projenin en güzel aşamasında işe başlamış olacaksınız. Akkuyu NGS Projesi için inşaat lisansının verilmesi ile birlikte yeni bir proje aşamasına geçilecek; yoğun bir inşaat aşaması başlayacak. Bizim profesyonel nükleer uzmanlara ihtiyacımız var. Akıcı bir şekilde Rusça konuşuyorsunuz. Tecrübeli hocalarınızdan birçok şey öğrenmiş olarak ekibimize katılıyorsunuz. Türkiye’nin ilk nükleer santral projesine sizlerin değerli katkılarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

İlk iş toplantıları esnasında genç Türk uzmanları istihdamları hakkında birçok soru sordular. Akkuyu Nükleer AŞ İnsan Kaynakları Direktörü Marina Karaseva sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap verdi. Karaseva; birkaç hafta sonra, açık pozisyonlarla ilgili her aday ile teklif edilen şartların görüşülebileceğini belirterek, mezunların gelecekteki iş pozisyonları ile ilgili hedef ve beklentilerini ilgili bölüm yöneticileri ile paylaşabilecekleri bir toplantının düzenleneceğini söyledi.

 

Nisan ayının başında, Akkuyu Nükleer AŞ bünyesinde, Şirketteki idari birimler, farklı alanlardaki potansiyel açık pozisyonlar ve Şirketle ilgili bilgilendirmenin yapılacağı bir brifing verilecektir. Yakın tarihte ise genç Türk uzmanları Akkuyu Nükleer AŞ’deki görevlerinin başına geçmek üzere yurtlarına dönecekler.

 

 

 AKKUYU NÜKLEER AŞ Basın Servisi